تابستان به یاد ماندنی در مدارس رفاه

:::

در هر جامعه ای برای دستیابی به اهداف والای زندگی و پیشرفت کشور تلاش هایی بر اساس قواعدی خاص صورت می گیرد ، در حقیقت این قواعد هستند که به تفکر و رفتار انسان ها نظم داده و آنها را هدایت می کند ، ذهن و روح جوانان و نوجوانان نز در این مورد نیازمند هدایت است و این مهم ، بر دوش خانواده و مدرسه و جامعه می باشد.

از ویژگی های آموزش و پرورش نوین توجه خاص به فعالیت هایی است که دانش آموزان در خارج از کلاس و مدرسه انجام می شود. آموزش و پرورش یک نهاد است که به دو شکل رسمی و غیر رسمی مورد توجه قرار می گیرد.

آموزش و پرورش رسمی که عمدتا در مدرسه انجام می شود و بیشتر آموزش در قالب کتاب های درسی است و آموزش و پرورش غیر رسمی که به کلاس و حتی گاهی به مدرسه محدود نمی شود و بیش از سایر عوامل به دلیل وجود مولفه های آزادی و اختیار در رشد همه جانبه دانش آموزان موثر است.

برنامه های تابستانی در پنج محور دسته بندی می شوند :

الف – برنامه های معرفتی و بصیرت افزایی شامل آموزش روخوانی و تجوید قرآن ، احکام ، نهج البلاغه ، تواشیح ، اردوهای زیارتی و ...

ب – برنامه های فرهنگی ، هنری ، علمی شامل برگزاری کلاس های نقاشی، طراحی، خوشنویسی ، داستان نویسی ، سفالگری ، سفره آرایی، چرم سازی ، جواهر سازی، رباتیک ، مسابقات علمی و کلاس های تقویتی

ج – برنامه های مربوط به مهارت های خدماتی از جمله آشنایی و فراگیری مشاغل و مهارت ها در تابستان

د – برنامه های مربوط به کسب مهارت های اقتصادی و اشتغال زایی از جمله تولید محصولات دانش آموزی و فروش در فعالیت های تابستانی یا در برگزاری نمایشگاه.

هـ – برنامه های مربوط به تربیت بدنی و سلامت از جمله کلاس های متنوع ورزشی ، شنا، امداد و نجات ، بهداشت فردی در زمره این برنامه ها قرار می گیرند.

فعالیت های تابستانی مسئولیت پذیری و توسعه یادگیری از مدرسه به سطح خانواده و جامعه را به دنبال خواهد داشت.

فعالیت های اوقات فراغت اهداف مختلفی را دنبال می کند که مهم ترین آن غنی سازی اوقات فراغت به منظور رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان و استمرار فعالیت های پرورشی و فوق برنامه سال تحصیلی در تابستان است.

برای جذاب سازی فعالیت های تابستانی باید عنصر شادی و لذت بردن از فعالیت را در سرلوحه همه برنامه ها قرار داد.

در آفتاب داغ تابستان باید سعی شود برنامه ها شاد و پرمحتوا باشند ، از یاد نبریم نوجوانان علاقه مند هستند در مورد اوقات فراغت و چگونگی گذراندن آ ن خودشان تصمیم بگیرند، آن ها معمولا در برابر تصمیماتی که در آن نقشی نداشته و برایشان از پیش تعیید شده باشد مقاومت می کنند.

 

سفرهای کوتاه یک روزه درقالب اردو می تواند برای نوجوانان و جوانان هیجان انگیز باشد ، دانش آموزان با شرکت در اردو ها ، به طور فیر مستقیم مهارت های زندگی را می آموزند . آشنایی نوجوان با طبیعت ، حس تعلق خاطر و سپاسگزاری از مواهب خدا دادی را در آن ها افزایش دهد. با یاری خداوند متعال مدارس رفاه فعالیت ها و برنامه های جذاب و متنوع خود را در بخش های مذکور  به شرح ذیل برگزار نمود:

پیش دبستان دخترانه رفاه :

پیش دبستانی دخترانه ی رفاه فعالیت ها و برنامه های جذاب و متنوع خود را با هدف کاهش اضطراب جدایی از مادر و ترس از مدرسه ، در بخش های آموزشی ، فوق برنامه و اختتامیه برگزار کرد.

فعالیت های آموزشی:

 • آشنایی با فضای پیش دبستان توسط فارغ التحصیلان این مقطع
 • برگزاری کارگاه کار با کاشی
 • برگزاری کارگاه صنایع دستی (ساخت گردنبند و دستبند با مهره های چوبی)
 • نمایش انیمیشن محیط زیست (تفکیک زباله)
 • آماده سازی کارت همیار طبیعت
 • برگزاری کلاس خلاقیت (نقاشی آزاد)

 

فعالیت های فوق برنامه:

 • اجرا ی نمایش سلام
 • برگزاری جشن دهه کرامت (مولودی خوانی ، اجرای مسابقه)
 • اجرای فعالیت روی دو گنبد طلا و دادن هدیه روز دختر
 • اجرای بازی های گروهی
 • فعالیت های ورزشی (بازی های محلی)
 • تجربه لذت همراهی مادر با فرزند در اردوگاه اوشان
 • گذراندن یک روز شاد همراه با مادر در استخر
 • برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای نوآموزان در کلاس های تابستانی

خدا را شاکریم که این فرصت را در اختیار نوآموزان عزیزمان قرار دادیم.

 

 

دبستان دخترانه رفاه :

تابستان که می‌آید دختران پر تلاش دبستانی رفاه خود را برای شرکت در کلاسها و فعالیت‌های مختلف آماده می‌کنند.آن‌ها خیاطی و خوشنویسی می‌کنند و به همراه دوستان خود به اردوهای شاد و دلچسب مانند پارکها و موزه‌ها می‌روند. اردوگاه اوشان یکی از مکان‌هایی است که بچه‌ها از حضور در آنجا با دوستانشان لذت می‌برند.
باشگاه ورزشی رفاه هم پذیرای عزیزان ورزشکارمان است.
آنان گرمای تابستان را به خنکای آب استخر سپرده و آموزشهای سالانه خود را تمرین می‌کنند.
کلاسهای تابستانی به طور کلی به چهار دسته‌ی فرهنگی، ورزشی، علمی و هنری تقسیم می‌شود. در کلاسهای فرهنگی بچه‌ها قرآن سرود و تواشیح، داستان نویسی و مشاعره یاد می‌گیرند.
کلاسهای علمی نیز شامل پژوهشهای علوم
جغرافی، زبان و ریاضی است. در کلاس‌های زبان با سطح بندی عزیزان آموزش زبان انگلیسی را برایشان آسانتر و دلپذیرتر می‌نماییم.
در کلاسهای هنری نیزبه آموختن چهل تکه و روبان دوزی، قلاب بافی و ... می‌پردازند.
ناگفته نماند که از فعالیتهای ویژه تابستانی حفظ سوره مُلک در صبحگاه می‌باشد.
دختران عزیزمان در روز میلاد حضرت معصومه(س) به مناسبت روز دختر در برنامه‌های بسیار شاد و مفرح و مسابقات هیجان‌انگیزی شرکت کردند و هدایایی نیز دریافت کردند.

 

دبیرستان دخترانه رفاه :

هنوز سرمست نسیم بهاری و شکوفه‌های درختان هستی که جشنواره  خرداد ماه نوید رسیدن روزهای گرم و پرشور تابستان را می‌دهد و هــرروز که می‌گذرد آمدنش را انتظار می‌کشی.گاهی با خود فکر می‌کنی که چه فرصت خوبی است، خواب شیرین صبحگاهی را به آفتاب دم ظهر گره بزنی یا بدون هیچ دل‌نگرانی برای تکالیفت از صبح تا شب برنامه‌های تلویزیون را دنبال‌ کنی. اما بین خودمان باشد، ما آدم‌ها همیشه از تکرار و یکنواختی خسته می‌شویم و دلمان می‌خواهد هر روز رنگ تازه‎ای داشته باشد پس با حدیث  نبوی که می‌فرماید « داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید» با ما نشاط تابستانی‌ات  ، همراه‌ شو.برای روزهای با برنامه‌های  متنوعی در نظر گرفته‌ایم.

 

کارهای هنری دانش آموزان : طعم گس تابستان که می رسد، ذائقه را از عطش فراغت لبریز می کند و ما به تجربه یافته ایم، تابستان فرصتی است طلایی برای چشیدن مهارت.

به این بهانه برآن شدیم تا لحظه هایی را برایتان خلق کنیم و در آن سبدی از ظرافتهای یک دختر نوجوان، برای درخشیدن در صدف خانواده ش را لبریز نماییم. که شامل ویترای ؛ جواهرسازی ،آشپزی ، سفره آرایی ، دکوپاژ،شماره دوزی ،گیپور بافی ؛کوبیسم رنگی .

کارگاه هنر

پرورش مهارت های زندگی ، از مهمترین اهداف تربیتی ماست. هدفی که همراه با طی کردن هر چه بهتر مدارج علمی ، جزو اهدافی هستند که ما مصرّانه برآنها پای می فشاریم. این‌ تابستان فرصتی است برای نشان دادن ذوق و هنر عزیزانمان. انتخاب رشته‌ی مورد نظر در برگه ضمیمه ، یاری گرِ ما در تأمین خدمات بهتر خواهد شد.

کارگاه مهارت های ارتباطی

قد و قامتتان رشد پیدا کرده است و  آدم ها هر چقدر که قد و قامتشان بلند می شود دامنه ی ارتباط هایشان گسترش می یابد که خدا خود آدمی را موجودی اجتماعی آفریده است پس بر ماست که مهارت های ارتباطی را بیاموزیم و خودمان را در کلاس درسش به چالش بیندازیم به امید آنکه در روزگار پر حادثه به چالش بیفتیم.

تربیت بدنی

وجــود ورزشـگاه  اختصاصی در مدرسه ،  این امکان را فراهم می‌آورد که دخترانمان در محیطی امن، اختصاصی و شاد به سلامت و تندرستی جسم بپردازند . انتخاب رشته  در برگه‌ی ضمیمه به هر چه بهتر استفاده شدن از این امکانات  یاری می رساند.

ریاضی /فیزیک

در دنیای امروز توانایی حل مسأله از ویژگی های منحصر به فرد افراد موفق است و  تقویت این مهارت  ریشه در تقویت توان تجزیه و تحلیل دارد. برگزاری کلاس های مختلف در سطوح علمی متفاوت ،این امکان را برای
دانش آموز به ارمغان می آورد که دنیا همیشه زیباست.

زبان انگلیسی

با توجه به اهمیت دانش زبان انگلیسی برای عزیزان زبان آموز و ارتقاء رده سنی‌ مخاطبین، مجموعه‌ای اختصاصی جهت
دانش آموزان 12 تا 16 سال انتخاب شده و سعی برآن بوده که زبان آموزان ،  پس از یادگیری کامل  در دوره‌های آموزشی منحصر به فرد‌ ، قادر به‌ دریافت گواهینامه‌ علمی‌از   Longman Pearsonخواهند شد.

 

گلستانه این کلاس به منظور تقویت روانخوانی ، درک مطلب ، گسترش دایره واژگان ، یادگیری تفکر نقاد و آشنایی با مفاهیم تازه و در نهایت ایجاد علاقه و انگیزه به کتاب و کتابخوانی است.

 

هنرستان رفاه

تابستان امسال نیز همچون سال های پیشین هنرستان رفاه با برگزاری کلاس های متنوع فرهنگی هنری و اردوهای تفریحی آموزشی سعی دارد تا علاوه بر بالا بردن مهارت های هنرجویان در زمینه های مختلف مربوط به رشته های تحصیلی شان آموزش ها را در زندگی ایشان کاربردی کرده و توانایی های فکری و عملی آنان را افزایش دهد.کلاس ها از تاریخ بیست و پنجم تیر ماه آغاز شده و تا یکم شهریور ماه ادامه دارد که همه روزه هنرجویان از ساعت 7:30 صبح الی 12:30 بعد از ظهر از کلاس ها بهره مند می شوند..برگزاری کارگاه نقش برجسته بر روی سفال،کارگاه چوب و معرق،کارگاه چاپ،کارگاه گرافیک و آرم و لوگو،کلاس طراحی ،مبانی هنرهای تجسمی،فتوشاپ ،علم مناظر و همچنین کارگاه نقد فیلم و تدبر در قرآن عناوین کلاس های تابستانی امسال است که در مجموع با برگزاری حدود 120 ساعت آموزشی تابستانی رنگارنگ و پربار را برای هنرجویان رقم زده است.نکته قابل توجه دراغلب کلاس ها این است که سعی شده تا رویکردی فرهنگی و معنوی به همراه داشته باشند و تنها آموزش صرف یک مهارت عملی نباشند.برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) و امام رضا (ع) نیز از جمله برنامه های پرشور مذهبی بود که با اهدای هدایایی به هنرجویان خاطره ای شیرین در ذهن هنرجویان به یادگار گذاشت.

 

دبیرستان پسرانه رفاه 

الف( رویکردآموزشی:

1-( آموزشدرسیبامحوریتمباحثشناختیوعملیاتی،بارویکردمرورسالششموورودبهسالهفتم،دردودرساصلی"ریاضی" و"علوم" .

2-( آموزشباروحیهخلاقیتمحور ) دردودرسعلوموریاضی( کلاسهای" سرگرمیهایریاضیو" آزمایشگاهوپژوهشهایعلمی" .

3-( آموزشهایمهارتیوحرکتی،درقالبسهکلاس"مهارتهایگرافیک"،"معرق" و"ورزش".

لازمبهذکراستدرکلاسورزش،بهآمادگیجسمانیوآموزشواجرایبازیهایهدفمندگروهیپرداختهمیشود.

ب( رویکردتدریس،برچهارمحوراستواراست:

1-( رویکردهنری 2) روحیهدینی

2-( روحیهخلاقمحور 4( روحیهنشاطآور

پرورشی:

1-برپاییآیینعزایامامصادق (ع)

2-استخرورزهایپنجشنبه

3- برگزاریاردویاوشانفشمدرتاریخ 11 مرداد

4- برگزاریجشنومیلادآقاامامرضا (ع)

5- برگزاریکلاسهایسالنیورزشیتابستانهدرمجموعهورزشیرفاه

نظرات   

 
0 #1 OmaJuicy 1397-08-27 11:09
Hi. I see that you don't update your site too often. I know that writing content is time
consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new
articles using existing content (from article directories or other blogs from
your niche)? And it does it very well. The new articles are high
quality and pass the copyscape test. Search in google and
try: miftolo's tools
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی